MUTFAK FELSEFEMİZ

Dünyanın en özel bölgelerinden biri olan Kapadokya’nın tek konsept oteli olan Museum Hotel’de, yemek kültürüne eşsiz dokunuşlarımız ile geliştirerek misafirlerimize unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunuyoruz.

Yüzyıllarca birçok farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya, Anadolu’nun en zengin yemek kültürüne sahip bölgelerinden biridir. 20.yy‘ın başlarına kadar Kapadokya bölgesinde yüzlerce yıl birlikte yaşamış olan Türk, Rum ve Ermeniler bu zenginliğin temel taşlarını oluşturmuşlardır. Bu farklı kültürler mimari ve yaşam tarzı gibi alanların yanında, yemek alışkanlıkları ve lezzetler konusunda da birbirlerini etkilemişler ve ortaya nadide bir yemek kültürü çıkmıştır. Dünyanın en özel bölgelerinden biri olan Kapadokya’nın tek konsept oteli olan Museum Hotel’de, bu nadide yemek kültürünü Şef Çağrı Erdoğan’ın eşsiz dokunuşları ile daha da geliştirerek misafirlerimize unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunuyoruz.

Mutfağımızda

MutfağımızdaMutfağımızda

Sosyal Sorumluluk

Lil’a mutfağında kullanılan ürünlerin çok büyük bir bölümü yerel tarım üreticilerden ve çiftliklerinden temin edilmektedir. Böylelikle tamamen doğal yerel ürünlerin bölge halkı tarafından üretilmesi desteklenmekte ve doğal olmayan, fabrikasyon market ürünleri Lil’a mutfağında kullanılmamaktadır. Ayrıca Museum Hotel ve Lil’a, kullanmakta olduğu birçok tarım ürününü yaklaşık 500 dönümlük tarım arazilerinde “İyi Tarım” yöntemleri kullanarak tamamen doğal olarak üretmektedir.