LİL'A RESTAURANT

Türkiye’nin tek Relais & Chateaux oteli unvanına sahip Museum Hotel’in alakart restoranı olan Lil’a; Türk mutfağının en güzel örneklerini, Anadolu’nun en özel tatlarını ve Kapadokya’ya özgü geleneksel lezzetlerini misafirlerine sunmaktadır.

MUSEUM HOTEL;

TÜRKİYE’NİN TEK RELAIS & CHATEAUX OTELİ

Türkiye’nin tek Relais & Chateaux oteli unvanına sahip Museum Hotel’in alakart restoranı olan Lil’a; Türk mutfağının en güzel örneklerini, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş özel tatlarını ve Kapadokya’ya özgü geleneksel lezzetleri seçkin bir mutfak ve servis anlayışı ile misafirlerine sunmaktadır. Tartışmasız Kapadokya’nın en güzel lokasyonuna ve manzarasına sahip restoranı olan Lil’a, Türkiye’de yeni neslin en başarılı şeflerinden Çağrı Erdoğan tarafından tasarlanan menüleri ile Anadolu mutfağının ve Kapadokya yemek kültürünün en özel lezzetlerini dünyaca ünlü Relais & Chateaux hizmet kalitesi ile sunmaktadır.

Relaıs Chateaux

1954 yılında Fransa’da belli bir kalite misyonunu benimsemiş oteller ve restoranlar tarafından kurulan Relais & Chateaux, bugün 60 ülke ve 5 kıtada 500’e yakın üye oteli bulunan dünyanın en prestijli otel ve restoran konsorsiyumlarından biridir. Sadece belli kalite standartlarına sahip, karakteristik özellikleri bulunan, lüks ve butik konaklamanın, gurme lezzetlerin ve şarap tadımının en güzel örneklerini sunan butik Oteller, Şatolar ve Restaurant’lar Relais & Chateaux üyesi kabul edilebilmektedirler. Diğer zincirlerinin aksine oldukça yüksek kalite standartlarına sahip bir kuruluştur.

ŞEF

Çağrı ErdoğanŞEF

Bir masa başı işinden istifa ederek tutkusu ve hayali olan aşçılık serüvenine Alaçatı Barbun Restoranda başlayan Çağrı Şef, herhangi bir aşçılık okuluna gitmek yerine yurtdışından getirdiği kitaplar ile kendini geliştirmeyi seçmiştir. 2013 yılında Türkiye’nin en önemli marka şeflerinden Kemal Demirasal tarafından kurulan “Alancha” bünyesindeki Türkiye’nin ilk araştırma ve test mutfağının başına geçmeyi başarmıştır. Tüm enerjisini dünyada çok az şefin sahip olduğu, Türkiye’de ise sadece laboratuvarlarda kullanılan ekipmanlar ile Anadolu malzemelerini ve yemek kültürünü araştırmaya, yeni pişirme teknikleri ve şaşırtıcı lezzet bileşenleri geliştirmeye harcamıştır. Ayrıca İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde dünyanın en iyi şefleri öncülüğünde yapılan organizasyonlarda Anadolu mutfağından örnekler sergileyerek

ŞEF